
Откриването на STEM центъра – крачка към бъдещето в 130. СУ „Стефан Караджа“
На 22 април 2026 г. в 130. СУ „Стефан Караджа“ беше открит новият STEM център на училището – пространство за знание, идеи и вдъхновение.
Лентата беше тържествено прерязана от директора на училището г-жа Миглена Чавдарова и д-р Андреа Пандулис – заместник-кмет на район „Подуяне“. Приветствие от името на д-р Елеонора Лилова, началник на РУО – София-град, поднесе Славка Първова – старши експерт по организация на средното образование. Даниела Борисова от Националния STEM център също отправи послание към учениците и екипа на училището, като прочете поздравителен адрес от името на проф. д-р Найден Шиваров – директор на Националния STEM център.
Сред гостите на събитието бяха бившите директори на училището Георги Кацарски и Елена Младенова, представители на отдел „Образование“ към район „Подуяне“, директори на училища и детски градини, родители, колеги и приятели на 130. СУ.
Събитието продължи с представяне на два ученически проекта: „Значението на здравословното хранене за сърдечното здраве“ и „Възможностите за генериране на екологично чиста енергия от Слънцето в България“. С внимание към детайла и впечатляваща ангажираност учениците показаха знания, мислене и отношение към важни съвременни теми, които оставиха у всички усещане за удовлетворение и увереност в посоката, в която вървим.
С откриването на STEM центъра 130. СУ прави още една крачка към модерното образование – такова, което съчетава наука, технологии и вдъхновение и поставя реални проблеми и умения в центъра на учебния процес.
